Sayısal dersler ülkemizde ve dünyada birçok kişinin sorunu olan dersler arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde ezberci bir zihniyet olduğu için sözel derslerde daha iyi bir görünüm sergilenmektedir. Bu sistemin böyle olmasındaki nedenler de şüphesiz ki eğitim sisteminden kaynaklanmaktadır. Toplum olarak sayısal derslere ilgimiz yok ya da korktuğumuzdan dolayı dersleri açıp bakmıyoruz bile. Bu nedenle de sayısal derslerden her zaman zayıf kalmış bir toplum olarak kalacağız.

Sayısal derslerden en önemlisi de matematik dersidir, bu ders dünyanın her yerinde farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Ülkemizde birçok sınavda genelde matematik dersi bulunmaktadır ve matematik dersi sınavlarda hayati önem taşımaktadır. Birçok kişi sözel derslerde başarılı olduklarında her öğrenci bu derslerden doğru yapabilmektedir ve matematik az yapıldığı için de puan değeri diğer derslere göre bir hayli fazladır. Matematikten özel ders almak bu gibi durumlar için öğrencilere ilaç gibi gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde özel ders imkânı daha fazladır, Ankara gibi büyük bir kentte kaliteli hocaları bulabilme imkânı daha fazladır. Ankara bünyesinde çok kaliteli okulları ve üniversiteleri barındırmaktadır, buralardan mezun olan öğrenciler oldukça başarılı hayatlar sürebilmektedir. Bunun nedeni de buradaki öğrencilerin ders aldıkları hocalarının da iyi birer eğitimci olmalarından kaynaklanmaktadır. Bir dersi öğrencilere sevdirebilecek olan eğitmenlerdir, eğer bir öğrenci sayısal dersleri sevmiyorsa bu zamanında ders aldığı hocasından da kaynaklanmış olabilir.

Tabi bütün kabahati hocada bulmak da saçmalık olur, öğrencinin de matematik dersine ilgisinin olması gerekmektedir. Matematik dersiniz kötüyse ve bu açığınızı özel ders ya da dershaneler aracılığı ile kapatmak istiyorsanız Ankara tam size göre bir yerdir. Ankara’ da birçok başarılı ve kaliteli dershane bulunmaktadır, dershanelerde de matematiği öğrenmeniz mümkündür. Eğer dershanelerde matematik dersi yetersiz gelirse dershane hocalarından özel ders alabilirsiniz. Gittiğiniz dershanelerdeki hocaları yakında tanıdığınız için ders yöntemini de iyi bilirsiniz ve özel ders için hocayı tercih edeceğiniz zaman zorluk çekmezsiniz. Eğer sizin de matematiğiniz zayıfsa ve kendi çabalarınız ile başaramayacağınızı düşünüyorsanız iyi bir hocadan ders almanız sizin için iyi olacaktır