En fazla takıldığınız ders matematik ise ve bu yıl mutlaka bir özel ders ile kendinize katkı sağlamak istiyorsanız aslında doğru bir karar vermiş olacaksınız. Peki, özel ders öğretmenini yani matematikten özel ders veren iyi bir öğretmeni nasıl anlarsınız sorusu ile karşı karşıya kaldığınız da alacağınız kararlar ne olacaktır bir düşündünüz mü?

Matematikten iyi ders veren bir hocanın ilk anlaşılma durumu kesinlikle tecrübesi ile orantılıdır. Bunu işe yıllarını vermiş ve daha önce birçok çocuk yetiştirmiş bir öğretmen ile greve yeni başlayan öğretmen arasında dağlar kadar fark vardır. Her ne kadar yeni mezun olan hoca her zaman daha iyi hocadır gibi bir felsefe yaygın olsa da, yılların emeklerini hiçbir şeye değişemeyeceğinizi ve yıl içinde birçok kendini geliştirme seminerlerinden sonra daha iyi bir hocanı olabilme olasılığının ne kadar düşük olduğunu aslında çok kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Sizler de matematik hocası seçerken özellik ile referansı olup olmadığına dikkat ediniz. Mümkün ise çevrenizde başarılı olan ve iyi bir okulu kazanmış tanıdıklarınızı arayabilir ve onların hocaları hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. Onların yönlendirmeleri size hangi hocayı seçeceğiniz konusunda karar verme aşamasında oldukça yardımcı olacaktır.

Tüm bunların dışlında ise hocanızı seçerken onunda iş hayatının ne kadar yoğun olduğuna bir bakın. Günde 10 saat özel ders veren ve en son size gelip anlatan bir öğretmenden çok fazla verim alamazsınız. Nerede ise doğanın bir kanunu haline gelen yorgunluktan size bir şey kalmaz ve boş verimli bir ders işlemiş olursunuz. Yapacağınız anlaşmalar genellik ile günün ilk saatlerinde olmalı ve ne kadar fazla çalıştığını da az çok analiz ediyor olabilmelisiniz. Hem dershanede çalışan hem de özel ders veren bir öğretmen size yeterince zaman ayıramaz ve istediğiniz verimi size veremez. Konu matematik dersi olunca bunun önemi bir kez daha artıyor ve çok ciddi olarak karar verilmesi gerekiyor. Bu anlama sizler de derin bir nefes alın ve en iyi hocayı bulacağınıza inanıp asla işinizi aceleye getirmeyiniz.