Yaklaşık son 10 yıldır dershaneye gitmeden hatta onu bırakın özel ders bile almadan sınavları kazanmak nerede ise tarih oldu diyebiliriz. Matematikten özel ders almak istiyorum kaç saat ders almalıyım diye karar veremediğiniz bir soru var ise, üzgünüz ama bunun yanıtı sadece size bağlı. Matematik dersi en zor ve en karmaşık olan derslerden biridir. Dersi iyi anlamanız sonucunda çok kolay olan bu ders, çoğu zaman ise tam bir baş belası ve işin içinden çıkılmayacak durumların yuvası haline geliyor.

Özel dersi kaç saat alacağınızı aslında yine siz belirleyeceksiniz. Sadece birkaç konuda takılıyor ve o konuda pratik yapmak istiyorsanız haftada bir gün 3 saat ya da 4 saat özel ders almanız yeterli olacaktır. Bunun dışında daha büyük kaygılarınız var ise bu haftada 6 hatta 8 ders saatine kadar çıkabilir. Genellikle matematik ile ders saatleri günde en az 2 saat olmakta ve bu da dolayısı ile haftanın en az 4 günü eğitim almak ile ödeştiğini gösteriyor.

Özel ders almanın tek yükü elbette maddi olanaklar değil. Ona vakit ayırabilmek ve derslerden kalan diğer sürelerde de diğer derslerine çalışmak ya da kendine zaman ayırabilmekte çok nemlidir. Bu sebeple özelikle haftada 2 gün ve 2 şer saat ders almakta size yeterli gelebilir. Sizler eğer derse tam olarak kendinizi verebilirsiniz haftada 2 saatlik bir ders bile çok iyi gelecektir. Neticede sadece aklınıza takılanları soracak ve bilginiz konularda zaman harcamıyor olacaksınız. Özellikle sınav tarihleri yaklaştıkça bu ders alma süresini bir kademe daha arttırabilir ve böylelikle ders çalışma programınızı hızlandırmış olabilirsiniz.

Bu konuda ailenizin ekonomik düzeyini sıkmadan ve zora sokamadan özel ders almanız en doğru olacaktır. Daha uygun olsun diye sizin düzeyinizde bir öğrenci bulup beraber ders alabilirsiniz. Hem daha uygun bir ödev sistemi olur hem de farklı bir gözden daha matematik dersine bakışı test etmiş olursunuz. Sonuç olarak siz çalıştıkça ve emek verdikçe başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. Daha güvenli yıllar sizleri bekliyor.