Matematik günümüzden bugüne birçok kişinin en büyük problemi olan dersler arasında birinci sırada yer almayı başarmıştır. Rakamları görünce birçok insan korkudan derse bile yanaşmayı düşünmemektedir. Ülkemizde çoğu kişi sözel alanlara yönelmiştir bu da eğitimdeki ezberci sistemden kaynaklandığını söylememiz mümkündür. Matematikten bu derece korktuğumuz için de daha sonradan matematik dersini öğrenmesi bir hayli zor bir hal almaktadır. Kimi öğrenciler dershanelerdeki dersler ile matematik dersindeki açığını kapatmak ister ama temelde eğitim iyi alınmadığı için de dershanede görülen eğitim kimi öğrenciler için yeterli olamamaktadır.

Matematik birçok kişi tarafından yapılamadığı için bütün sınavlarda önemi de bu duruma paralel olarak artış göstermektedir. Günümüz sınav sistemlerinde yapılamayan sorular çoğunluk tarafından yapılmış sorulara oranla daha fazla puan getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle de yapılan bütün sınavlarda matematiğin önemi bir kat daha artmaktadır. Türkçe soruları yorumsal olduğu için birçok kişi tarafından rahatlık ile yapılıyor aynı zamanda tarih ve coğrafya soruları da kolayca çözülen sorular arasındadır bunun nedeni de sözel ağırlık bir toplum olduğumuzdan kaynaklanmaktadır. Milyonlarca kişinin girdiği sınavlarda bir adım daha önde olmak istiyorsanız matematiği sınava giren diğer kişilerden daha çok yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle de matematikten özel ders almak sizin için oldukça yararlı bir iş olacaktır.

Ekonomik durumu iyi olmayanlar için dershaneye gitmek daha avantajlı gibi görünse de dershaneye verilen paralar yerine sadece zayıf olan derslerinizde özel ders almanız zayıf olduğunuz dersleri daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır ve bu da sizin sınavlarda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Eğer matematikten biraz temeliniz var ise ve ekonomik durumunuz da iyi değil ise evde kendi çalışmanız sayenizde de matematikten ilerleme kaydedebilmeniz mümkündür. Ama benim matematiğim zayıf ekonomik durumum iyi değil özel ders almak istiyorum ne yapmam gerekir diye sorarsanız üniversite öğrencilerden özel ders almak sizin için en mantıklı yöntem olacaktır. Üniversite öğrencilerinin masrafları öğretmenlere göre daha az olduğu için sizden özel dersler için fazla ücret talep etmeyeceklerdir ve her ikiniz için de kazançlı bir sistem olacaktır.