Bir dönem özel sektör çok popüler iken zaman ilerledikçe devlet memurluğunun popülerliği artmaya başlamıştır. Aslında bunun nedenlerinde biri aile yapımızdan ileri gelmektedir. Hiçbir aile çocuğuna holding sahibi ol, kafana göre iş yap, istediğin gibi yaşa gibi terimleri kolay kolay kullanmazlar. Bizim ailemizin bize söyleyeceği derslerine çalış devlete kapağı at hayatını kurtar çocuğum denir. Aileden kalma bu gelenek nedeni ile birçok insan memur olma şartı ile yetişmeye başlamıştır. Devlet memurluğuna talebin bir diğer nedeni de maaşların oldukça yükselmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Devlet memurluğunun popülerliğinin artması ile birlikte devlet memurluğuna giriş de buna doğru orantılı olarak zorlaşmaya başlamıştır. KPSS de toplam 120 soru yer almaktadır bu soruların 90 tanesi sözel 30 tanesi matematikten oluşmaktadır.

Öğrencilerin çoğunluğu 90 sözeli rahatlıkla yapabilmesine rağmen 30 tane matematik sorusunu neredeyse hiç yapamayan bir sürü öğrenci bulunmaktadır. Hal böyle olunca matematik sorularının standart sapması yükseliyor ve matematikten yüksek net yapan öğrenciler çok yüksek puanlar alabiliyorlar. Bu nedenle de kpss için matematik dersi almak oldukça önemli bir konu halini almıştır. Matematik puanın bu derece önem kazanması ile birlikte dershane hocalarına ve özel ders hocalarına talepte artış göstermektedir. Eğer KPSS de başarılı olmak istiyorsanız bunun anahtarı da iyi bir matematik neti yapmak gerekiyor bu nedenle de dershaneye yazılmanız ya da bütçeniz yettiği kadar özel ders almanız devlet memuru olabilmeniz için size büyük bir katkı sağlayacaktır. Matematikten hiçbir net yapamazsanız 90 tane sözelin hepsini yapsanız dahi puanınızın yetmediği bir durum ile karşılaşabilirsiniz. 90 sözel neti yerine 60 sözel 20 matematik yani 80 net size daha fazla puan getirebilir bunun nedeni de matematiğin puanın diğer derslere oran ile daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

KPSS ye hazırlanıyor iseniz çevrenizde detaylı bir araştırma yaptıktan sonra güzel bir dershaneye yazılmanız ve dershanedeki hocalardan özel ders almanız sayesinde devlet memurluğu şansınız daha da yüksek olacaktır. Yani KPSS için Matematik Dersi Almak Gerekiyor mu? Sorusunun cevabı hiç şüphesiz ki kesinlik ile olacaktır.