Ankara ülkemizin başkenti olduğu için birçok eğitim kurumunu da bünyesinde barındıran bir ilimiz haline gelmiştir. Birçok üniversite ve kamu daireleri Ankara’da yer almaktadır, bu nedenle de genç nüfus bir hayli fazladır. Genç nüfusun fazla olması ile birlikte dershanelere ve özel ders bürolarına talep de buna paralel olarak artış göstermektedir. Matematik hepimizin ortak problemi olan bir ders olduğu için dershaneye gidenlerin birçoğu sadece matematik öğrenebilmek için gitmektedir.

Matematikten az da olsa bilginiz var ise Ankara’da dershaneler sizler için yeterli olabilmektedir. Fakat hiçbir bilginiz bulunmuyor ise özel ders bürolarına müracaat etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Tabi dershaneler de kendi içinde kaliteli ya da kalitesiz olarak kategorilere ayrılabilmektedir. Bir dershanenin kalitesizliği içerisindeki eğitimcilerin kalitesi ile doğru orantılıdır. Biz bazı dershaneleri pahalı olarak değerlendirebiliyoruz fakat bunun temel nedeni de konusunda uzman eğitimciler ile anlaşıldığı için bu nedenle de ücretleri yüksek olabiliyor. Bu durum sadece dershaneler için geçerli değil tabi ki özel ders alacağınız zaman bir öğretim üyesinden aldığınız ders ile üniversite öğrencisinden alacağınız ders bir değildir. Çünkü biri matematik için yıllarını harcamışken biri henüz yolun başında yer almaktadır. Bu nedenle de özel ders büroları sayesinde işinde uzman hocalar ile çalışmaya başlayıp eksiklerinizi tamamlamanız mümkündür.

Kimi öğrenciler için de dershane ortamı kalabalık bir ortam olduğu için kendini yarış içerisinde hisseder ve diğer öğrencileri kendine rakip olarak görür ve bu rakiplerini de bir bir geçebilmek için daha azimli çalışma isteği içerisinde bulunabilir. Bazı öğrenciler ise kalabalık ortamları sevmez ya da o tip ortamlarda ders anlama imkânı olmayabilir bu tip öğrenciler içinde özel ders büroları daha yararlı bir iş olacaktır. Ankara gibi büyük bir şehirde yüzlerce hatta binlerce dershane yer almaktayken hangisini seçeceğiniz konusunda zorlanabilirsiniz. Dershane sayısı kadar da özel ders veren hocalar da yer almaktadır. Hem dershaneye gidip hem de özel ders almak isterseniz de iyi bir dershaneye başvurup bunu dile getirirseniz özel ders veren dershane hocaları sayesinde hem dershaneye gidip hem özel dersi bir arada alabilirsiniz.